AchieveOne Protein Drinks

Lesley H.
on 5/19/08 1:42 pm - Concord, CA
Hi everyone!!  Just sharing..... SO....got these AchieveOne drinks....20 g protein, no added sugar, 120 cals, 0 fat, 5 g carbs.  Not bad...but I found MY way to drink..... 12 oz. decaf coffee, 2 spenda, 1 AchieveOne as "creamer", 21.5 fl oz. and tastes quite lovely for my morning at work!! AND I made my own "frappacino" style with ice and splenda!!!  One bottle, 5-6 cubes ice and 2 spenda, and YUMMY for a hot afternoon!!!!


ThinLizzy
on 5/19/08 3:12 pm - CA
Great idea, Lesley! Especially the icy one for these hot days. I'm going to try these!! Lizanne

6 years post VSG. Below Goal.
  ~105 pounds lost. BMI <23
Starting BMI-38.5, Surgery 08/14/07

(deactivated member)
on 5/19/08 4:49 pm - Mcfarland, WI
VSG on 02/14/08 with
I will try it tomorrow, great idea!!
(deactivated member)
on 5/19/08 5:11 pm - AL
VSG on 02/14/08 with
Hi Leslie, Where do you purchase the AchieveOne drinks.  Are they powder or ready made drinks?  What flavor and how expensive are they? Thanks!
Ms Shell
on 5/20/08 8:24 am - Hawthorne, CA
There are very few places (if any) that sell AchievOne.  Just goggle it, cause you can find it from several sites.  It's a RTD ready to drink. Hope you find it and like it!

VSG on 11/26/2007 by Kaiser Gary Belzberg 


"WLS is only for people who are ready to move past the "diet" mentality" ~Alison Brown
"WLS is not a Do-Over (repeat same mistakes = get a similar outcome.)  It is a Do-BETTER (make lifestyle changes you can continue forever.)" ~ Michele Vicara aka Eggface

Lesley H.
on 5/20/08 8:48 am - Concord, CA
Hi Phyllis!!  Here's the link:  http://estore.skylarhaley.com/index.php Ready made, falvors are Vanilla Nut, Cappucino, Mocha Java, and Hazelnut.   Not too expensive...$30/ case of 12, so about $2.50 each.


**Debbie** .
on 5/20/08 7:36 am - GA
VSG on 02/15/08 with
Leslie:  I have an Achieve one every day.  I will have to try this tomorrow!  Have they restocked the suppliers yet on AO??  I'm into my last case of 12 now and will need to get more.

Debbie

 

 

Lesley H.
on 5/20/08 8:50 am - Concord, CA
Hi Debbie!! I go straight to the manufacturer site:  http://estore.skylarhaley.com/index.php $30/ case.  Better than my first buy thru eVitramins....was $44/case!!! 


Ms Shell
on 5/20/08 8:32 am - Hawthorne, CA
Where do you get your AchievOnes from?

VSG on 11/26/2007 by Kaiser Gary Belzberg 


"WLS is only for people who are ready to move past the "diet" mentality" ~Alison Brown
"WLS is not a Do-Over (repeat same mistakes = get a similar outcome.)  It is a Do-BETTER (make lifestyle changes you can continue forever.)" ~ Michele Vicara aka Eggface

Lesley H.
on 5/20/08 8:51 am - Concord, CA
Hi Ms Shell!!!  Looking great girl!!!  I last went to manufacturers site: http://estore.skylarhaley.com/index.php $30/case of 12 = $2.50 each.